GREEN CARD DANIŞMANLIĞI

GREEN CARD DANIŞMANLIĞI

Green Card Nedir?

Green Card, ABD vatandaşı olmayan kişilerle onların eş ve 21 yaşın altındaki bekar çoçuklarına; Amerika Birleşik Devletleri’nde ömür boyu oturma ve çalışma izni veren resmi belgedir. Green Card, resmi adıyla Permanent Resident Card(Daimi Oturma İzni) kişinin göçmenlik statüsünü gösterir. Green Card, Türk vatandaşlığınızı devam ettirmekle birlikte, Amerikan vatandaşlık haklarının bir çoğuna sahip almanızı sağlar. Sahip olunmayan haklar sadece oy kullanmak, mahkemede jüri üyeliği yapmak ve ABD Pasaportu almaktır bunun dışındaki tüm haklara sahip oluyorsunuz. Dileyen Green Card sahibi ise 5 yıl sonra T.C. vatandaşlığını kaybetmeden ABD vatandaşı olabiliyor.

Green Card, gerek devlet dairesi gerekse özel sektör olsun, istediğiniz yerde çalışma hakkını ve dilediğiniz kadar oturma izni verir. Green Card, dilediğiniz ülkeye vize problemi yaşamadan seyahat etmenizi sağlar. Green Card sahibi olan herkes aynı zamanda kendi şirketini kurma hakkına sahiptir. Eğitimine devam etmek isteyenler ise devlet ve özel okullardan burs alabilir veya bu okullarda indirimli okuma fırsatını yakalar.

Green Card Çekilişi ise;

ABD, son beş yıl içerisinde kendisine 50.000’den az göç veren ülkelerden gelen insanların sayısını artırmak ve Amerikan nüfus ve kültürünü çeşitlendirmek amacı ile Green Card çekilişi düzenlemektedir. Bu çekilişe ABD’ye hiç göç vermeyen ya da az göç veren ülke vatandaşları katılabilirler. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu çekilişe katılabilirler. Çekilişle her yıl 50.000 ile 55.000 arası kişiye Green Card verilmektedir.

Çekiliş Amerikan Göçmenlik Bürosu tarafından düzenlenir ve çekilişin sonuçları sadece DV Lottery sayfasını kontrol edilerek ögrenilebilir. Kazananların adreslerine e-posta  gönderimi yapılmamaktadır. Çekiliş bilgisayar ortamında rastgele olarak yapılır ve çekilişe aynı ülkeden katılanların şansları eşittir.
Çekilişe katılmak için:

En az lise mezunu olmak veya son beş yıl içerisinde en az iki yıllık iş tecrübesine sahip olmak gerekir. Bunun yanında son yapılan değişikliklerle yeni belirlenen Mesleki Bilgi Ağındaki işlerden 7 puan ve üzerine sahip bir işe olmak  ve güncel pasaport sahibi olmak gerekiyor. Çekilişe katılmak için sizden istenen yalnızca başvuru formunu doldurmaktır.

Amerikan Hükümeti’nin verdiği istatistiki verilere göre her yıl ortalama 3,5 milyon adet Green Card başvurusu; başvuru esnasında yapılan hatalardan dolayı elenmektedir.